⚡Toto je pouze informační platforma „NEJSME E-SHOP“

Jak zvýšit libido u mužů ale i žen a co to vlastně libido je

Jak zvýšit libido je otázka, která trápí řadu lidí a potažmo i párů. I když je mnoho faktorů pro obě pohlaví stejné, každé má svá specifika. Některé z nejčastějších faktorů ovlivňujících libido zahrnují hormonální nerovnováhu, stres, nedostatek spánku a psychologické faktory jako deprese nebo úzkost. Proč se tak děje a co s tím můžete dělat vám objasníme v tomto článku.

Co je to libido a co jej nejvíce ovlivňuje

Libido se definuje jako sexuální touha, touha po intimním sblížení a prožívání uspokojení. Přestože je sexuální touha pro člověka přirozená, pro každého je jeho hodnota velmi individuální. Někomu stačí sex 1x/měsíc, někdo ho potřebuje 3x týdně. Se ztrátou libida se často pojí také problémy s erekcí nebo nedostatečná lubrikace vagíny.

Faktory ovlivňující libido lze rozdělit do 4 kategorií:

Biologické

Základem všeho jsou hormony (především testosteron a estrogen) a také neurotransmitery (především dopamin). Ty v nás vyvolávají slastné pocity a touhy na sex.

Vyvolání správných hormonů brání někdy vedlejší účinky antidepresiv, antikoncepce, antihistaminik, nebo léků používaných při léčbě vysokého krevního tlaku.

Známým povzbuzovačem libida jsou afrodiziaka. Mezi afrodiziakální potraviny patří proslulá čokoláda, ale také avokádo, banán, hřebíček, vlašské ořechy, muškátový oříšek, skořice, či zázvor. Na pomoc s erekcí existuje i alternativa viagry.

Fyzické

Zdravotní stav je základem pro správné fungování těla. Libido tak ovlivňují, neurologické, cévní, srdeční a revmatická onemocnění, nebo i problémy se štítnou žlázou.

Spánek ovlivňuje fyzikou i psychickou pohodu. Kvalitní spánek zlepšuje náladu i vytrácí negativní myšlenky.

Přiměřená fyzická zátěž tělo posílí a vyplaví endorfiny. Avšak extrémní zátěž tělo vyčerpává.

Zdravá strava – půl zdraví platí i v případě libida.

Psychologické

Krátkodobý stres nás vybudí k lepšímu výkonu, avšak dlouhodobý tělo přetěžuje. Stres také výrazně ovlivňuje hormonální rovnováhu.

Sebeláska je základním stavebním kamenem pro kvalitní sex. Jak se chcete s někým milovat, když nemáte rádi sami sebe.

Dostatečné sebevědomí také velmi ovlivňuje samotný sex. Neustálá kontrola nebo porovnávání nedovolí hlavě a ani tělu se uvolnit a prožít tak příjemné okamžiky.

Sociální

Vztahové problémy s partnerem zabrání vzniku myšlenek na společnou intimitu.

Společenské mýty a předsudky často brání projevu libida na nevědomé úrovni, takže o nich ani nevíme.

Pokud vnímáte neobvyklé snížení libida, nemusíte se hned bát. V krátkodobém měřítku pokles libida zapříčí například stresové období v práci, starosti v rodině, nebo třeba nemoc. Dlouhodobá ztráta však může být i signálem, že něco není v pořádku. Pokud potřebujete pomoci, navštivte lékaře. Libido ovlivňuje opravdu řada faktorů a otázka, jak zvýšit libido nese rozsáhlou odpověď.

Jak na zvýšení libida u mužů?

Určitá specifika platí pro obě pohlaví. Mužské libido ovlivňuje především testosteron, který je důležitá podpora erekce. Muži mají testosteronu 10 x více než ženy. Vyšší hladina testosteronu vysvětluje, proč muži lépe dosahují spontánní sexuální touhy. Jako spouštěč jim tak postačí jen myšlenka na sex.

Pohyb

Hladina testosteronu u mužů po 30. roku klesá rychlostí zhruba 1 %/rok. Hladinu lze navýšit fyzickou aktivitou, která testosteron nabudí. Pohybem se navíc zpevní vaše svaly a vyrýsuje se tělo, což přidá na vašem sebevědomí.

Strava

Zdravá strava dokáže pomoci s lepším prouděním krve, čímž se lépe prokrví i samotný penis. Libido podpoříte doplněním zinku, selenu, hořčíku, vitamínů D a E a mastnými kyselinami. Pozor si dávejte na alkohol, který libido snižuje.

Sex

I samotný sex zvyšuje libido. U mužů pomůže pravidelnost. Jestli se vás týkají problémy s erekcí vyzkoušejte ranní sex, neboť ráno je hladina testosteronu vyšší. Rychlým pomocníkem vám může být i super kamagra.

Doplnění testosteronu

V případě, že si vaše tělo neumí vyrobit dodatečné množství, přichází v úvahu možnost externího doplnění. To se provádí pomocí injekcí, tablet, gelů, náplastí nebo čípku. Externí doplňování by měl vždy schválit lékař. Vaše tělo se na externím testosteronu stane závislé a jeho schopnost vyrábět vlastní se sníží, nebo zcela zmizí.

Jak na zvýšení libida u žen?

Stejně jako je problém ztráta libida u mužů, i 10 % žen má s nízkým libidem problémy. Častým důvodem je absence spontánní sexuální touhy, která se projevuje až u 2/3 žen. Ženské tělo totiž funguje odlišně než to mužské a ženy reagují více na impulzy. Proto se na ženskou předehru klade takový důkaz.

Správný impulz

Správný impulz vůbec nemusí být založen na erotice. Jako impulz zafunguje příjemně strávené odpoledne, hodina zaujatého povídání, nebo dobrá večeře. Zkrátka situace, kdy muž o ženu projeví opravdový zájem.

Sebevědomí

U žen obzvlášť platí jednoduchá implikace „nemám se ráda => nedovolím ostatním, aby mě měli rádi“. V těchto situacích je potřeba začít u sebe samotných. Uvědomit si svou hodnotu, mít ráda sebe a své tělo, a především se za něj nestydět.

Spánek a strava

Důležitost kvalitního spánku se projeví na vaginální citlivosti. Stejně jako kvalitní strava pozitivně ovlivní lubrikaci vagíny.

Mýty a špatné zkušenosti

Mnoho žen i dnes žije v představě sexu jako něčeho špatného, co si žena nemá užívat. Následně domněnce nepomáhají špatné sexuální zkušenosti a ženské libido se ztratí.

Správné stimulace

Pouze 18 % ženských orgasmů dosáhne vaginální stimulace. Zato klitorální až 33,6 % orgasmů. Upozorněte svůj protějšek, aby se soustředil na stimulaci klitorisu. Pomoci si také můžete erotickou hračkou.

Kreativita

Ženské tělo je pokryto mnoha erotogenními zónami a na rozdíl od mužského je schopno dosáhnout i více orgasmů za sebou. Buďte proto kreativní. Střídejte polohy, tempa, praktiky, vyzkoušejte erotické pomůcky a nebojte se experimentovat.

Hormonální rovnováha

Někdy ani impulzy nestačí, neboť je narušená hormonální rovnováha. Ta se mění vlivem menstruačního cyklu, fází života (těhotenství, mateřství, menopauza) nebo také hormonální antikoncepcí.

Hormony a libido u žen

Ženské tělo ovlivňují po celý život se měnící hormony. Dopad mají také na chování vulvy i vagíny, respektive výživu sliznice. Při nedostatku hormonů dochází ke špatné lubrikaci a také oslabení poševních svalů.

Kortizol

Kortizol možná znáte jako stresový hormon. O stresu jako negativním faktoru jsme v článku mluvili již několikrát. Tělo upřednostňuje výrobu kortizolu před jinými hormony, proto dlouhodobý stres tolik ovlivní fungování vašeho těla.

Estrogen

Estrogen je typický ženským hormonem, který ovlivňuje ženský cyklus. Jak již bylo psáno výše, estrogen je hlavním hormonem ovlivňujícím také ženské libido. S příchodem těhotenství, nebo menopauzy libido přirozeně klesá.

Testosteron

Testosteron ovlivňuje i ženské tělo. Vliv má na hustotu kostní tkáně a také libido. Kvalitu libida negativně ovlivňuje nízká i vysoká hladina testosteronu.

Hormony štítné žlázy

Hormony štítné žlázy ovlivňují celý metabolismus a tím i sexuální touhu. Při nesprávném fungování štítné žlázy dochází ke snížení libida.

Pozor na hormonální antikoncepci

Řada žen na hormonální antikoncepci nedá dopustit, jiné to po pár pokusech vzdaly. Volba té správné je opravdu důležitá. Některé pilulky hormonální rovnováhu negativně poznamenají. U jiných zase může mít tělo, že je žena těhotná, a tudíž sex není potřeba.

Substituce estrogenu

V některých případech může lékař schválit externí doplnění estrogenu. Existuje také lokální doplnění, které vyživí vulvu.

Domácí srovnání hladiny hormonů

Při bylinné léčbě chtějte opravdu kvalitní a vysoce koncentrované bylinky, aby obsažené látky opravdu účinkovaly a nejednalo se pouze o placebo. Vyzkoušet můžete například kontryhel, který zklidní a harmonizuje ženské tělo. Dále se doporučuje ashwagandha, která podpoří endokrinní systém.

Doporučuje se také olejo-gel s léčebným konopím a dalšími látkami. Olejo-gel podpoří lubrikaci, prokrvení a také relaxaci svalů pánevního dna. Pomůže tak s libidem i bolestivými stavy.

Podpora pro zvýšení libida v partnerských vztazích

Kvalitní sex v partnerském vztahu se zakládá na otevřené komunikaci, vzájemném porozumění a náklonosti.

Konflikty a obviňování

Panuje-li mezi vámi napětí a vaše diskuze ústí v konflikty, prostoru pro intimitu příliš nezbývá. Říkejte si věci proto v klidu s úctou a respektem. Věty začínající „ty nikdy neděláš“ vám štěstí nepřinesou.

Stud

Do partnerství stud opravdu nepatří. Nebojte se tomu druhému říct i o vašich nejtajnějších touhách. Jestli je vám něco opravdu nepříjemné, zkuste partnerovi napsat dopis. Stydět se nemusíte ani za vaše tělo. Tomu druhému se líbíte takový, jací jste, i když vám vaše tělo nepřipadá dokonalé.

Společné aktivity

Společné aktivity dělají ve vztahu divy. Kromě typického kina, či divadla sem patří klidně společná péče o zahradu nebo vaření. Zkrátka činnost, u které spolu budete společně komunikovat, pomáhá si, tvořit a dělat něco, co vás baví.

Kreativní řešení

Buďte kreativní nejen v praktikách, ale i čase a místu. Ranní sex než se probudí děti, společné setkání při polední pauze nebo rychlovka během společné sprchy.

Předehra

Byť je předehra důležitá především pro ženy, i mužům předehra prospěje. V obou pohlavích rozproudí více hormonů, vášní a vytvoří intimnější atmosféru. Kvalitní uspokojení partnera navíc přidá oběma na sebevědomí.

Srovnávání s okolím

Sdílení rad s přáteli určitě není na škodu. Vnímejte však, že jsme každý jedinečný. Pokud oboum partnerům vyhovuje nižší libido, je vše v nejlepším pořádku.

Závěr

Sex a komunikace jsou základem každého zdravého vztahu. Řešte proto problémy hned v zárodku. Udržujte živé své sexuální tužby a fantazie. Vliv na vaše libido má kvalita vztahu, celkový zdravotní a psychický stav, kvalita spánku a stravy, míra pohybu a hormonální rovnováha. Myslete proto na své zdraví a zlepšíte tím i svůj sexuální život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *