⚡Toto je pouze informační platforma „NEJSME E-SHOP“

Andropauza neboli mužský přechod: Co způsobuje a dá se mu předcházet?

O existenci ženského klimakteria je poměrně široké povědomí. Mnohem méně známé je, že svou variantou menopauzy mohou projít i muži. Tzv. andropauza způsobuje celou řadu obtíží včetně komplikací v sexuálním životě. Je dobré o ní něco vědět a být připraven, až udeří. Od toho tu jsou následující řádky.

Co je andropauza a v jakém věku se projevuje?

Odborná definice

Název andropauza pro mužskou podobu přechodu je odvozen z řeckých slov „andro“ (muž) a „pausis“ (konec). Jde o spíše pozvolný, individuálně odlišný proces postupného snižování produkce mužských hormonů, zejména testosteronu.

Toto mužské klimakterium se nazývá také syndromem stárnoucího muž. V průběhu let se produkce testosteronu snižuje nebo hladiny testosteronu klesají v důsledku sníženého průtoku krve v oblasti varlat. K nežádoucí hormonální změně přispívá také nárůst špatného viscerálního břišního tuku , ztráta svalů, fyzická nečinnost a toxiny z prostředí, jako je například nikotin.

Jak dlouho trvá mužský přechod

K úbytku testosteron, obvykle začne docházet mezi 40. a 50. rokem života. Nicméně protože produkce hormonu nikdy zcela nevymizí - muži si zachovávají svou reprodukční schopnost do poměrně vysokého věku - těžko se hledá hranice, kdy andropauza končí. Teoreticky se s ní může potýkat každý muž až do konce jeho aktivního života, když pociťuje, že mnoho věcí již nejde tak snadno jako dřív.

Dopady této “ pauzy” jsou velmi odlišné. Kromě genetických dispozic rozhoduje životní styl a strava, které mohou být jedním z nástrojů, jak zvýšit testosteron. Obecně zahrnuje andropauza věk od 40 až 50 let nahoru bez jasné horní hranice.

Některých projevů andropauzy se lze zbavit poměrně snadno. Pokud máte problémy s tím, jak udržet erekci, vyzkoušejte některý z osvědčených výrobků značky Kamagra

Andropauza - je stejná jako ženská menopauza?

Aby byla problematika srozumitelná laikům, prezentuje se andropauza jako mužská verze menopauzy, je to však do jisté míry důsledkem zjednodušení. Samozřejmě je tu jistá podobnost, přičemž společným jmenovatelem obou pauz je přibývající věk a eliminace pohlavních hormonů, ale existují i rozdíly. Jaké?

Menopauza (ženský přechod)

Ženská menopauza je náhlá a poměrně drastická změna, která je pevně dána datem poslední ženiny menstruace. Projevuje se různými obtížemi, přičemž nejtypičtější jsou návaly horka, psychická nevyrovnanost a poruchy spánku. Nicméně vše relativně brzy odezní (někdy za pomoci substituční hormonální terapie či různých potravinových doplňků) a žena je poté připravena užívat si novou životní etapu.

Andropauza (mužský přechod)

V andropauze ubývá hormon testosteron pozvolna, nenápadně, ale pořád. Z pohledu postiženého muže jde o permanentní stav, který kromě různých dalších nepříjemných fyzických a psychických projevů výrazně narušuje pohlavní život a může způsobit sexuální frustraci. Takovou skutečnost muži nesou daleko hůře než ženy, a proto je nenápadná a mnohdy opomíjená andropauza velmi nepříjemná.

Jaké má andropauza projevy?

Andropauza a testosteron mají pro mužský organismus zásadní význam. Když se ho nedostává, důsledky jsou dalekosáhlé.

Časté příznaky

Když muži procházejí svým klimakteriem, často se objevují příznaky, jako je ztráta koncentrace (zejména odpoledne) a stres v práci. Další signály jsou potvrzením, že ohrožena je hlavně psychika. Jsou to:

únava

časté změny nálad

nespavost

nervozita

sklon k depresím

ztráta chuti k sexu

Méně časté příznaky

Jsou intenzivnější podobou běžných obtíží a obvykle k nim dochází, když se nic nepodnikne. Patří sem:

poruchy spánku

zhoršená paměť

bolesti kloubů a svalů

problémy s nadváhou

úplná ztráta erekce

zvýšené riziko srdečních onemocnění

Je důležité si uvědomit, že uvedené příznaky mohou mít i jiné příčiny, jako jsou onemocnění jater, ledvin nebo kardiovaskulárního systému či zhoubné nádory. Teprve po řádném vyšetření lékařem můžete vzít situaci do vlastních rukou a snažit se eliminovat vliv andropauzy. Na nepříjemnosti, jako je ztráta libida u mužů, existuje celá řada relativně úspěšných metod.

Dá se andropauza léčit nebo se jí dá nějak předejít?

Stárnutí je přirozený fyziologický proces, spíše než o léčbě se dá hovořit o zmírňování příznaků. Nicméně existuje léčba v podobě hormonální substituční terapie. Je teprve v počátcích a kopíruje řešení ženské menopauzy.

Zmírnění příznaků má jeden každý ve svých rukou: stačí najet na zdravý životní styl, tzn. strava s vysokým obsahem bílkovin, ovoce a zeleniny, dostatek pohybu a spánku a vysazení alkoholu, popř. cigaret. A mimo jiné stojí za to vyzkoušet různé přípravky a produkty, jako jsou Oral Jelly Kamagra či šumivé tablety Kamagra a spousty dalších.

Závěr

Ať už se tomu říká jakkoliv, se skutečností, že s postupujícím věkem se kvalita života mění, a to v mnoha ohledech k horšímu, je třeba se smířit. To ale rozhodně neznamená rezignovat. Na úbytek testosteronu během andropauzy lze vyzrát..

Poslední příspěvky
Poslední produkty